Tagasi juurte juurde

Postitatud 08.03.2017

Traditsiooniline kellamaailm on viimastel aastatel rappunud tehnoloogia ja nutikellade agressiivse pealetungi turbulentsis ning kellatootjaid on painanud küsimus: kas nutikell võtab üle? Kui jah, siis mis saab klassikalisest kellast? Kas sellest saab lauatelefon-mobiiltelefon-nutitelefon sarnane lugu?

Mingis mõttes võib rääkida paanikast, mis sarnaneb 70. aastate ja 80. aastate alguse kvartskriisi perioodiga, mil tehnoloogia areng tekitas klassikalise, ennekõike Šveitsi kellatööstuse maailmas korraliku kaose ja raputas selle ka kõige tugevamaid alustalasid. Paistab aga, et ajaloost on õpitud ning enam kui kunagi varem on kellatootjad kohanenud

Vintage ülikonnakell

Nii on kellatootjaid on oma algse olemuse otsingud ja hingeellu vaatamine viinud tagasi traditsioonilise, „vanakooli“ kella juurde. Praegu teeb suurejoonelist tagasitulekut vintage stiilis ülikonnakell, mida naljatlevalt ka „vanaisa kellaks“ kutsutakse, mis on aga saanud nooruslikult värske ja kaasaegse väljanägemise. Viimased paarkümmend aastat on võimsat võidukäiku teinud nn moekell, mis on olnud eksperimenteeriv ja vahest natuke edvistav, moehooaegadega kooskõlas ja pidevas muutumises moeloojate ja disainerite väljendus ning traditsioonilise stiiliga käekella mõnevõrra enda varju jätnud. Sellest mõttes on värskendav näha kellamaailma tagasipöördumist oma juurte juurde. Ülikonnakell peab väljendama elegantsust ja lihtsust – õhuke korpus ja rafineeritud, tasakaalus sihverplaat. Ülikonnakella rihm peaks olema nahast – metallrihm on traditsionaalselt pigem päevakellale sobilik ja sportlikuma alatooniga. Selline klassikaline, soliidne ülikonnakell peaks kindlasti iga endast lugupidava kaasaegse härrasmehe aksessuaarivalikus olema – see on täiuslik lisand iga ülikonna juurde, väljendades selle kandja suhtumist ja maitsekust.

 

Kuufaasid – ajatu lisfunktsioon (komplikatsioon) minevikust

„Jällegi Sa orus, mäel, hõbekangast kood, mulle nagu võluväel, selgust hinge tood,“ kirjutas Johann Wolfgang von Goethe oma noorpõlve Weimari aastatel luuletuses „Kuule“. Aegade algusest on kuu inspireerinud ühtmoodi nii kunstnikke kui teadlasi ja kuu on just see üks element, mis võimaldab kellameistritel mängida oma lüürilise ja romantilise küljega.

Kuu faase hakati kelladel kujutama juba päris kaua aega tagasi. Esimesed seinakellad kuu kujutisega on teada 16. sajandi algusest. 1920. aastatel leidis kuufaasi funktsioon oma tee ka käekellale, mis just sel kümnendil maailmas populaarsust kogus.

1970. aastatel, kvartskella õitsengu ajal, läksid mehhaanilised kellad teatud mõttes moest välja ja see võrratu astroloogiline kellakomplikatsioon kuhtus koos nendega. Kui 80. aastatel nn kvartsikriis lõpusirgele jõudis ja mehhaaniline kell oma võrratut renessansi alustas, puhkus Šveitsi kellatootja Blancpain uue elu sisse ka astroloogilisele komplikatsioonile, esitledes ajanäitajat Calibre 6395 Moonphase. See täiskalendriga kell näitab nädalapäevi, kuud ja kuupäevi ning kujutab esmakordselt kuud armastusväärselt naeratava näoga (kooskõlas motoga „Kes viimasena naerab, naerab paremini“). See kell osutus nii populaarseks, et Blancpain mitte ainult ei jätkanud kuufaasinäiduga kellade valmistamist, vaid ka paljud teised kellatootjad kaasasid antud funktsiooniga kella tootevalikusse.

Tänaseks on pea kõikidel kellatootmise majapidamistel ette näidata oma kuufaasiga kunstiteos, ja seda nii kvarts- kui mehhaaniliste kellade valikus. Sellise kellaga kanname endaga kaasas pidevas liikumises ja teatud korrapärases ringluses spikrit, mis räägib meile maailma ja selle merede mõõnade ja tõusude universumist ning annab teada, millal on hea aeg uuteks algusteks ja aja mahavõtmiseks. Kuufaaside funktsioon ei ole kindlasti mitte lihtsalt üks paljudest lisavõimalustest, mida kelladispleil kuvada, vaid ka märk kellameistrite oskuslikkusest ja kunstilisest väljendusest.

 

Värvid

Vaieldamatu meestekella sihverplaatide värvistaar on muidgi sinine – sügav, soliidne, kuninglik. Ilmselt ei ole kellatootjat, kelle mingis kollektsioonis ei oleks üht või enam mudelit, millele annaks luksuslikkust juurde sinine sihverplaat või nahkrihm. Sinise domineerivat trendi on olnud märgata juba aastaid, aga võib julgelt ütelda, et 2017 aasta kevad-suve kollektsioonid võimaldavad meil leida endale sobiva sinise kella paljudest-paljudest stiilivalikutest – soliidsest sportikuni, ülikonna juurde või rannapiknikule.

Värvidega mängimist võimaldavad veel viimastel aastatel kellamaailma hullutanud nn nato rihmad. Nato rihmad on algselt pärit Briti sõjaväest, kus sukeldujad kandsid tugevast nailonist rihmasid märgadel sukeldumisülikondadel. Vaatamata sellele, et rihmad olid algselt loodud rooste vältimise funktsionaalsel eesmärgil, on nende väljanägemine ja mitmekülgsus ääretult atraktiivne ning kuna nato rihmad on kellakandjal endal väga lihtsalt vahetatavad, võimaldab see ühest kellast luua erinevaid, vastavalt olukorrale ning riidevalikule sobivaid versioone. Saabuvas kevad-suve hooajas on loomulikult värvilistel nato rihmadel eriti tähtis koht. Muide, Sean Connery, veel üks nato rihmade austaja, kandis James Bondi filmis Kuldsõrm oma kella nato rihmal. Täna on nato rihm populaarsem kui ei kunagi varem.

Üks on kindel – tehnoloogia areneb ja nutikell sellega koos. Samas on aga klassikaline käekell koos oma nooruskuuri läbinud disaininüanssidega taas nõudmas endale kohta mehe elus kui üks märgilisemaid aksessuaare, väljendamaks kellakandja isikupära, austust traditsioonide ja ajatute väärtuste vastu.