Šveitsi kella romantiline maailm

Postitatud 03.04.2017

Aastaid on legendaarsetest Šveitsi kelladest räägitud pigem kui millestki, mis kuulub meeste pärusmaale. “Teeme nüüd ühe asja siin ja kohe selgeks – nii see pole,” kirjutab Rassel Illak.

Tõsi, naiste käekelli vaadeldakse sageli ennekõike kui ehet – eks kella arengulugu ajas ole selle eest ka hoolt kandnud. Naiste käekellad kujundati esialgu enamasti ehetena, mille kalliskivide ja sära varju oli peidetud ka aega näitav väike kellamehhanism, samal ajal kui meestele on kell olnud algusest peale väga funktsionaalne ja praktiline aksessuaar, mis vanasti soliidselt tasku põhjas aega näitas. Alles Esimese maailmasõja ajal jõudis meeste taskukell, teisisõnu uur, massilisemalt randmetele, ja seda puhtalt praktilisest vajadusest lähtuvalt – sõjategevuses oli oluliselt mugavam vaadata aega randmelt kui uur selleks taskust välja võtta. Kindlasti oli see ka aeg, mil kell naistegi jaoks funktsionaalselt palju väärtuslikumaks muutus.

SÄRAVAD TUNNID

1920.-30ndad kujundasid naiste kella selliseks, nagu seda hilisematel kümnenditel tunneme ja tänapäevani hindame. Sel perioodil tulid kõik tähtsamad Šveitsi kellaloojad välja nüüdseks ikooniliste käekelladega, mis on pakkunud eeskuju ka nüüdisaegsetele kellaloojatele. Ja just praegu on suurejooneliselt tagasiteele asunud glamuurne ja peenekoeline kokteilikell, mis saanud nime selle õhtutunni järgi (cocktail hour), mil peeti sobilikuks kokteilidega alustada. Džässiajastul ehtis see iseseisvate naiste julgelt paljastatud randmeid ja muutis ööd täis muusikat ning tantsu säravamaks ning omamoodi ka naiste eneseteadlikkuse sõnumit kandvaks. Sellest ajast on kokteilikell tulnud ja läinud ning nüüd – ajastul, mil klassikalise kella maailm näib tehnoloogiliste vidinate, sh nutikellade arengule vastuseks liikuvat tagasi juurte juurde, otsides oma hinge ja just sedasama eneseteadlikkust – on kokteilikell tagasi jõulisemalt kui kunagi varem. Suurus loeb – kokteilikella sihverplaadi diameeter on suurenenud tavapäraselt 15-25 millimeetrilt 30-le ja enamgi. Praegune kokteilikell erineb oma 1920.-30ndate eelkäijast ehk ka stiililihtsuse poolest: ta on oma disainilt praktilisem ja puhtamate vormidega, lihtsamini tänapäeva elustiili sobituv ning kindlasti suuremale osale kokteilikella armastajatest ka kättesaadavam. Kuhugi ei ole aga kadunud kokteilikella naiselik elegantsus, mis kannab endas stiili ja väärikust – see on ideaalne nüanss täiustamaks kergelt dekadentlikku kokteilijoomise tundi.

KUUFAASID KELLAL

Kuigi läbi ajaloo peetakse naiste kella tehnilises mõttes lihtsaks aksessuaariks, on seegi ajas muutunud ja naised hakanud hindama kella mehaanilisemat külge. Üks märkimisväärsemaid lisandusi, mis Šveitsi kellade sihverplaatidele aina enam ilmub ja ka naisi võlub, on kuufaaside kuvamise funktsioon. Võib ju arutleda, et kui palju me tegelikult kellade lisafunktsioone kasutame – peaasi, et kell aega näitaks, ja seda, kas kuu on kahanev või kasvav, noor või vana, võime me ka õhtul või öösel taevasse vaadates teada saada. Samas ei ole need lisavõimalused ainult mingi järjekordse funktsiooni kandjad, vaid märk kellameistri oskuslikkusest, kunstilisest väljenduslikkusest, ja seda nii kella sisemehaanika kui ka väliste detailide viimistletuse osas. Lisades kellale kuufaasi funktsiooni, lisab kellameister sellele akna, mis võimaldab kandjal siseneda ajanäitaja kaunisse ja romantilisse, aja liikumise kütkestavasse astraalmaailma. Šveitsi kella maailm on täis maagiat ja võlu ning Šveitsi kellameistrite looming kannab endas alati ajastu märki. Räägitakse, et iga kellameistri unistuseks on luua kord elus üks ideaalne käekell just naistele – kell, mis oleks pü- hendatud naiselikule elegantsile, selle eri tahkudele ajas ja ruumis, kultuuris, moes ning stiilis.

Tekst: Rassel Illak - Goldtime