Mehed ja ehted - JAH või EI?

Postitatud 10.05.2016

Rääkides meeste aksessuaaridest, räägitakse sageli ennekõike käekelladest. Meeste aksessuaare on peale kella aga veel! Võiks ju ütelda, et traditsiooniliselt ei ole keskmine mees ehetega kunagi liialdanud – peaasjalikult ongi jäädud konservatiivseks kandes käekella, vahest mõnd sõrmust ja/või abielus olles abielusõrmust.

Kõrvarõngad olid kunagi märk mässumeelsusest, ketid ja pealuudega sõrmused kuulusid rock-staaride riietuse juurde ja Johnny Depp oli ainukene mees maamunal, kes julges kanda kaelas kolme ripatsit ning randmel seitset käevõru korraga ilma kartmata seeläbi kuidagi oma mehelikkust ohtu seadmast . Need ajad on aga kindlalt seljatatud ja tänaseks oskab kaasaegne mees vägagi hinnata üht (või mitut!) kena ja isegi säravat meeste ehet – on see siis klassikalisemasse ehtekategooriasse kuuluv mansetinööp või vabama vormi käevõru, kaelakett ja ripats või vihane rocksõrmus.

Aga alustame mansetinööpidest! Mansetinööbid on alati kaunistanud meeste särke ning kauni aksessuaarina lisanud meeste välimusse põneva aktsendi. Mansetinööbid on teada juba 17. sajandi esimesest kümnendist, aga populaarsust hakkasid nad koguma peale 18. sajandit, kui seda soosis ka särgimood.

Mansetinööpide kandmiseks peab olema õige pintsak ehk pintsaku varrukas peab olema piisavalt pikk, et särk paistaks sõrmelaiuselt välja. Avanema peaks ka pintsaku varruka kõige alumine nööp, mis jäetakse lahti, et mansetinööp paistaks välja. Loomulikult on eelduseks ka vastav triiksärk.

Mansetinööpide disainid võivad olla väga erinevad – lihtsad ja siledapinnalised, erineva struktuuriga, vääriskividega, emailiga kaetud jne. Samuti võib olla ka mansetinööbi materjal väga erinev – vastupidav teras, kaunis hõbe või väärikas kuld. Tähelepanuta ei saa jätta ka erinevat kuju – ümar, ovaalne, ruudu või ristkülikukujuline – neis igaühes on peidus oma võlu.

Populaarseimad mudelid Goldtime kauplustes on sileda pinnaga ja pigem kandilisemad mudelid, millele saab ka graveerida, lisades stiilsele aksessuaarile veelgi personaalsust. Heaks maitse on jälgida, et mansetinööbid sobituksid käekellaga. Ja kui soovida oma väljanägemisele anda natuke metroseksuaalsemalt hõngu, ei tee paha väike lisand maitseka, mansetinööpidega sobiva käeehte näol.

Inglise keeles on ütlus oma südame varrukal kandmisest („wearing your heart on your sleeve“ inglise keeles), mis räägib oma tunnete ja emotsioonide avatusest ja vabast väljendamisest. Öeldakse, et mansetinööbid on meeste puhul lähim asi südame varrukal kandmisele. Seega olgem hoolsad ja valivad oma südameasju väljendades!Kindlasti on samasuguseks eneseväljendamise aksessuaariks saanud käeehted, mille kandmine on meeste hulgas ääretult populaarne. Käevõru stiilidel pole õigupoolest piire, millest tingituna kasutatakse moodsa meeste ehte disainis väga erinevaid materjale nagu roostevaba terast, titaaniumit, hõbedat, tekstiili, nahka, puitu, pool- ja vääriskivisid.

Korralik nahast käevõru jätab kindlasti mehelikuma ja karmima mulje, samas kui puidust või kividest käevõruga on võimalik väljendada mehe hellemat, loomingulisemat ja hipilikku külge. Samuti on suureks trendiks käevõrude kuhjamine – kokku võib sobitada erinevatest materjalidest ja suuruses ehteid – sest on ju meis palju erinevaid mõtteid ja tahkusid ning miks mitte neid korraga väljendada. Samuti võib käevõru panna kellaga julgelt samale randmele.

Modernsete disainidega roostevabast terasest, hõbedast või titaaniumist ning sageli naha või vääriskivimiksiga võrud ja lüli-käevõrud on muidugi meeste vaieldamatud lemmikud.

Seega, vastus küsimusele, kas meeste ehetele ja või ei, on absoluutselt! Hea on tõdeda, et mehed on aksessuaaride kandmisel oluliselt julgemaks muutunud ja see on tõesti ainult rõõmustav. Ehete kandmine on kindlasti üks olulisi eneseväljendusviise, ja seda mitte ainult moemaailmas, vaid meie igapäevaelus, olgu tegemist siis kas igapäevaste või pidulikemate puhkudega, esmaspäeva, reede või laupäevaga. Tuleb lihtsalt leida enda stiilile ja karakterile sobivad ehted ning neid suure enesekindlusega ja uhkusega kanda.